Καλωσορίσατε στην Τελική Έκθεση Φοιτητών
στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών

CUTOUT 2023

Για ακόμα μια χρονιά, οι φοιτητές και φοιτήτριες μας μας ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους και ετοίμασαν την τελική έκθεση CUTOUT2023 με πολύ ενθουσιασμό. Η ζωντανή εκδήλωση των εγκαινίων της έκθεσης στις 16/6/2023 δείχνει ότι οι στόχοι του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών έχουν επιτευχθεί για μια ακόμη χρονιά.

Στόχος μας στο Τμήμα είναι να προετοιμάσουμε τους φοιτητές μας για τις επαγγελματικές απαιτήσεις του κλάδου των Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών. Προωθούμε τον διεπιστημονικό σχεδιασμό και τη συνεργασία μεταξύ αγοράς, ακαδημαϊκού κόσμου και ερευνητικών οργανισμών. Στόχος μας είναι να καλλιεργήσουμε σκεπτόμενα άτομα, ικανά να παρέχουν σχεδιαστικές λύσεις και έτοιμα να συνεισφέρουν στην κοινωνία μας και να προωθήσουν κοινωνική αλλαγή. Το έργο των φοιτητών και φοιτητριών μας κάνει περήφανους.

Ευχαριστίες στο ακαδημαικό προσωπικό που στήριξε την οργάνωση της έκθεσης: Όμηρο Παναγίδη, Εύα Κοραή, Αικατερίνη Μαύρη, Άγγελο Παναγίδη, Θησέα Μουζουρόπουλο, Χαράλαμπο Μαργαρίτη, καθώς και τους τεχνικούς βοηθούς του Τμήματος, Γιώργο Πιτσιλλίδη, Πάρη Χριστοδούλου, Γιαννη Σακέλλη, Αθανάσιο Βοζίκη, Μυροφόρα Αλεξάνδρου, Σόνια Ανδρέου και Λάζαρο-Ραφαήλ Κουζέλη. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους φοιτητές και φοιτήτριες μας, και ιδιαίτερα στις Νάταλη Τούλουπου, Μάρθα Κωνσταντίνου- Μπριγκς, Λίλα Αγαθαγκέλους, και Ελένη Καπόνα που ήταν βασικές οργανώτριες από μεριάς των φοιτητών.

Xρηματικά Βραβεία και Αριστεία

Οι αριστούχες φοιτήτριες 4ου έτους:

• Οδυσσέως Παναγιώτα (κατεύθυνση Πολυμέσων)
  • Μάρθα Κωνσταντίνου- Μπριγκς (κατεύθυνση Γραφικών) έχουν λάβει:

• Το χρηματικό βραβείο Τμήματος (250 ευρώ ανά αριστούχο κατεύθυνσης) και
  • Το χρηματικό βραβείο του κ. Γιώτη Κυριακού, διευθυντής στο «The Copy Shop», τον οποίο ευχαριστούμε για την πρωτοβουλία (250 ευρώ ανά αριστούχο κατεύθυνσης)

Χρηματικό βραβείο (250 ευρώ) απονεμήθηκε και από την οικογένεια του αποθανόντα απόφοιτου μας Φίλιππου Αθηνοδώρου «Εις μνήμη του Φίλιππου Αθηνοδώρου». Ευχαριστούμε την οικογένεια για την πρωτοβουλία. Το χρηματικό βραβείο δόθηκε στη φοιτήτρια 2ου έτους, Παναγιώτα Γεωργιάδη, για την καλύτερη επίδοση στο μάθημα Φωτογραφίας, που ήταν και το πάθος του Φίλιππου.

Στην τελετή ανακοινώθηκαν και οι αριστούχοι φοιτητές και φοιτήτριες Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών ανά έτος σπουδών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους φοιτητές. Συγχαίρουμε τους αποφοίτους μας για την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους και ευχόμαστε κάθε επιτυχία για το μέλλον!

Welcome to the Final Student Exhibition
at the Department of Multimedia and Graphic Arts

CUTOUT 2023

Once again this year, our students have completed their studies and prepared their final exhibition – CUTOUT 2023 – with great enthusiasm. The live opening of the exhibition on June 16, 2023, demonstrates that the Department of Multimedia and Graphic Arts goals have been achieved for yet one more year.

At the Department, our aim is to prepare students for the professional demands of the Multimedia and Graphic Arts field. We promote interdisciplinary design and collaboration between the industry, academic world, and research organizations. Our goal is to cultivate critical thinkers, capable of providing design solutions and ready to contribute to society and promote social change. The work of our students makes us proud.

Special thanks to the academic staff who supported the organization of the exhibition: Omiros Panagidis, Eva Korai, Aekaterini Mavri, Angelos Panagidis, Theseas Mouzouropoulos, Charalambos Margaritis, as well as the department’s technical assistants, Giorgos Pitsillidis, Paris Christodoulou, Yiannis Sakellis, Athanasios Vozikis, Myrofora Alexandrou, Sonia Andreou, and Lazaros-Raphael Kouzelis. Our greatest thanks go to our students, especially, Natali Touloupou, Martha Konstantinou-Briggs, Lila Agathangelous, and Eleni Kapona, as the main organizers on behalf of all graduate students.

Monetary Awards and Distinctions

Our 4th-year graduates:

• Panagiota Odysseos (Multimedia direction)
  • Martha Konstantinou-Briggs (Graphic Arts direction)

have received:

• The Department’s award (€250 for each direction)
  • A monetary award from Mr. Yiotis Kyriakou, manager at “The Copy Shop”, whom we thank for this initiative (€250 per distinguished direction).

A monetary award (€250) was also provided by the family of our late graduate Philippos Athinodorou, “In memory of Philippos Athinodorou”. We thank the family for this initiative. The monetary award was received by our 2nd-year student, Panagiota Georgiadi, for the best performance in the Photography course, which was also Philippos’ passion.

At the opening ceremony, distinguished students from each year of study at the Department of Multimedia and Graphic Arts, were also announced.

We congratulate all our students and graduates for the successful completion of their studies and wish them every success in the future!